Doğada uyku tulumu ve mat değil de rahat bir yatakta uyuyabileceğiniz, mevsim farketmeksizin üşümeden, ayakta giyinebileceğiniz, yemeğinizi masada yiyebileceğiniz ve börtü böcek stresi olmadan bir tatil yapmak istemez misiniz?

Glamping Kamp Nedir?

İngilizcede glamorous – büyüleyici ve camping – kamp kelimelerinden köken alan bu yeni kamp kültürü lüks kampları ifade ediyor. Yani çadır taşıma derdi olmadan sizi hazır bekleyen çadır, buzdolabı, tuvalet, soba gibi otel odası rahatlığındaki yeni trend kamp anlayışı. Glamping kamp aslında 16. yy’dan bu yana kralların, hükümdarların konforlu çadır hayatı olarak zaten oldukça eskiye dayanıyor.

2000’li yılların başından günümüze kadar bu kamp anlayışı ile hizmet veren pek çok konaklama merkezi mevcut. Bu trend Glamping turizmi ve Ekokamp olarak da geçmektedir. Bu eko otellerdeki odalar karavanlar, bungalovlar, yurt (oba) çadırlar, safari çadırları, belle çadırlar, Tipis (kızılderili) çadırlar ve yazımızın ana konusu olan jeodezik dome çadırlar oluyor.

Jeodezik Dome Çadır Nedir?

Jeodezik (Geodesic) kelimesi Latince’de dünyayı bölen anlamına gelen, geometride ise bir yüzeydeki iki nokta arasındaki en kısa çizgiyi ifade etmektedir. Üçgen ve çokgen yüzeylerin uç kısımları arasında jeodezik çizgilerin birleşmesiyle oluşan kubbelerin üzerine branda gerilerek oluşturulan yapılar jeodezik dome çadırlardır. İlk kez Walther Bauersfeld tarafından keşfedilen bu çadırlar, Richard Buckminster Fuller tarafından geliştirilerek yaygın hale getirilmiştir. İglo çadırlar olarak da bilinir ve Eskimoların İglo evlerinden esinlenerek şekillendirilmiştir. Jeodezik dome çadırlar diğer glamping dome ‘lara göre iç destekleri olmamasına rağmen sağlamdır ve iç alanı oldukça geniştir. Diğer çadırlara göre kurulum kolaylığı üst seviyede olan bu yarım daire çadırlar adet bir barınak, ev hissi vermektedir. Temelsiz yapı olduğundan taşınması kolaydır.

Jeodezik Dome Çadırların Kullanım Alanları Nelerdir?

1- Glamping kamp tatillerinin yanı sıra glamping dome aslında oldukça çeşitli amaçlarla kullanılıyor. Başlıca kullanımı etkinlik çadırları şeklinde olup, fuarlar, festivaller, partiler, düğünler, filim setleri, spor organizasyonlarında yer almaktadır.

2- Sıradışı restorantlar, otel bahçeleri, pastane, kafe ver bar gibi mekanlarda,

3Tarlalarda sera çadırı olarak oldukça kullanışlı olan bu çadırlarda yetiştirilen ürünlerin mevsiminden uzun yetiştirilmesinde oldukça etkilidir.

4- Apartman, villa, hobi bahçeleri gibi alanlarda kış bahçesi olarak,

5- Şantiyeler, acil durum, deprem çadırları olarak kullanılmaktadır.

Dome Tent Yapımında Kullanılan Malzemeler

İglo çadırın iskelet yapısında ahşap iskelet, metal iskelet ve metal bağlantılı ahşap iskeletler kullanılmaktadır.

Bu dome çadırların dış kaplama malzemesi olarak PVC ve kanvas membran brandalar, kontrplak, metal, ahşap panel, cam, polikarbon ve hatta betondan yapılan malzemeler kullanılabilmektedir

Gelin bir de glamping kültürüne yeni bir soluk getiren triDOMES dome çadırları inceleyelim.

Üretim Malzemesi

Jeodezik kubbe yapısına sahip triDOMES çadırlar iglo şeklindedir. Glamping kamp kültürüne hitap eden bu glamping dome ‘lar ahşap iskelet yapısı sayesinde hafif, güçlü ve doğa dostudur. Dome çadırın örtü malzemesi olarak Alman malı ithal branda kullanılmıştır. Soğuk hava şartlarında kullanım için isteğe bağlı olarak izolasyon malzemesi de eklenebilmektedir.

Branda malzemesi PVC 850 g/m2, % 100 su geçirmez, blackout, UV korumalı, alev yürümez çadır kumaşından üretilmiştir. Herhangi bir büyük bakım gerektirmemektedir.

3 Farklı Boyut Seçeneği

Boyutlarına göre triDOMES D5 (18,5m2 ), triDOMES D6 (27 m2 ) ve triDOMES D7 (36 m2 ) dome çadırlar olarak isimlendirilmiştir. Talep durumunda daha büyük boyutlarda da üretilebilmektedir. Dilerseniz izolasyon malzemesi eklenmiş triDOMES D5I, D6I ve D7I kubbe çadırları da satın alabiliyorsunuz.

Dayanıklılık

Klima ve soba kurulumu için uygundur.

İglo çadır prensibine göre üretildiğinden maruz kalacağı rüzgar ve diğer hava koşulları hesaplanarak üretilmiştir.

Kompakt Hızlı Kurulum

triDOMES kubbe çadırlar demonte şekilde kargolanmaktdır. Kendinyap (DIY- do it yourself) konseptine uygun olarak üretildiğinden kolaylıkla kendiniz kurabiliyorsunuz.

Kargo için hazırlanan özel kutular içinde kurulum için gerekli tüm malzemeler mevcuttur. Ek olarak sadece merdiven gerekebilir. Kolay ve hatasız kurulum için parçaların üzerinde numaralar bulunmaktadır. Montaj kılavuzunu takip ederek kolayca kurabilirsiniz.

Ürün kurulumu için 2 kişi tavsiye edilmektedir. Yaklaşık kurulum süresi 6 saat olarak belirlenmiştir..

triDOMES Proje, Özel Üretim ve Glamping Tesisleri

triDOMES tarafından üretilen standart modeller dışında özel üretimler de yapılmaktadır. 5-100 m çapa kadar dome tasarımı yapılabilmektedir. İhtiyacınız olan ebatlarda, şekillerde ve sayılarda tasarım yapılabilmektedir. Aynı zamanda mimar ve mühendis kadro tasarından proje desteği verilebilmektedir. Bir dome’un şeffaf bölümlerinin belirlenmesi, kaplama türü türü ve rengi, kapı yapısı, pencereler gibi pek çok detay özelleştirilebilmektedir.

Ankara’da üretilen triDOMES Dome Çadırlar Avfoni tarafından piyasa sunulan bu çadırlar kolay kurulabilir sökülebilir yapısı, ruhsat gerektirmemesi lüks bir glamping kamp deneyimi yaşatmayı amaçlamaktadır.

Adeta doğadaki eviniz olabilecek kalitedeki jeodezik dome yapısına sahip triDOMES dome çadırları tridomes.com sitesinden inceleyebilirsiniz. Talepleriniz için ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.