Jeodezik Kubbe

Jeodezik dome etkinlik kürelerinde ve çadırlarına nispeten yeni bir konsepttir, ancak şüphesiz ki kubbe çadırlar dünyayı kasıp kavuruyor ve giderek daha popüler hale geliyor. triDOMES, Türkiye’de jeodezik kubbe çadır üretmektedir, Ankara Macun Mahallesin’de 15 yılı aşkın süredir üretim ve proje yapıyor.

Jeodezik Çadırların Tarihi

Zamanda bir adım geriye ilk kubbe çadırın 1940’ların sonlarında Amerikalı mühendis ve mimar Richard Buckminster Fuller tarafından yaratıldığı zamana gidelim. “Bucky” olarak adlandırılan mimar, üçgen ağlardan oluşan yapısı sayesinde dengeli, minimal materyaller içeren yapı iskeleti olan küre benzeri bir yapı üretti.

Bucky, jeodezik kubbe öncüsü olmasına rağmen aslında onu ilk uygulayan kişi değildi. İlk jeodezik dome, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Carl Zeiss optik akademisinin baş mühendisi olan Walther Bauersfeld adlı bir adam tarafından kendi planetaryum (gökevi) projesini barındıracak bir planetaryum için tasarlandı. Gökevi Almanya’da inşa edildi ve daha sonra 1926’da “Jenna Harikası” olarak adlandırılan daha büyük bir dome halka açıldı.

Kubbe çadırlar, modeli desteklemek için kompleks bir direk düzeni oluşturan metal yapılı çubuklarla sağlamlaştırılır. TriDomes, malzemenin uzun vadede hem sağlam hem de hava koşullarına dayanıklı olmasını sağlamak için mümkün olduğunca uçak sınıfı alüminyum direkler kullanır.

Modern Zaman Kubbe Çadır

Bugün kubbe çadırlar dünyanın her yerinde bulunmaktadır ve göz kamaştırıcı evlerden, etkinlik mekanları, yemek alanları, eğitim alanları ve daha fazlasına kadar birçok sebeple kullanılmaktadır! Muhtemelen piyasadaki en çok yönlü dış mekan konaklama biçimidir ve göz alıcı, fütüristik görünümleriyle seviliyorlar. Bir kubbe çadıra yatırım yapmak söz konusu ise, TriDomes, ister iş ister kişisel kullanım için olsun, kafa karıştırıcı ölçü çeşitliliğiyle kubbe çadır üretiyor. Artık jeodezik kubbe çadırları ve nereden geldiğini öğrendiğinize göre, sizi doğru yönlendirmek için kullanışlı bir rehber hazırladık.

triDomes Kubbe Çadır Boyutları Ve Kullanımı

Önce en küçüğüyle başlayalım: Yeni ve heyecan verici TriDomes D3.5 kubbe çadırımız. 3,5 m çap uzunluğu ve 9,2 m2 alana sahip bu küçük kubbe hafife alınmamalı; kompakt alanı ve minimalist tasarımıyla şaşırtıcı derecede geniştir! Her şeyden önce, Tridomes D3.5 kubbe çadırımız glamping kamp için idealdir. – Çiftler için mükemmel, rahat bir alana sahiptir ve avantajlı fiyatıyla da, glamping kamp alanına yatırım yapmak isteyenler için mükemmel bir fikirdir.

Tridomes D5 kubbe çadır, 18,5 m2 ve 5 m çapa sahip olmasıyla minimalist yaşamak isteyenlerin tercihi.

Tridomes D6 kubbe çadır 26,7 m2’lik alanı ve 6 m çapıyla size ferah bir yaşam alanı verir.

Tridomes D7 kubbe çadır, 36m2’lik alan ve 7 m çapıyla geniş yer ve hacim isteyenler için ideal bir çözümdür.

Tridomes D8 kubbe çadır, 47m2’lik alan ve 8m çapıyla rahat etmek isteyenler için ideal.

Tridomes D10 kubbe çadır, 77m2’lik alan ve 10 m çapıyla etkinlik, kafe, pub gibi geniş yere ihtiyacı olan işletmeler için ideal.

Tridomes D12 kubbe çadır, 103 m2 alanı ve 12 m çapıyla her kullanıma uygundur.

3,5 m’den başlayarak 12 m’lik devasa bir kubbeye kadar geniş bir ölçü yelpazesi sunuyoruz! 3,5 m, 5m, 6 m ve 7 m jeodezik kubbe, kaç kişiyi ağırlamayı planladığınıza ve ne kadar büyük bir alana ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak, glamping ve yemek etkinlikleri için harika tercihlerdir. Hangisinin size uygun olduğu konusunda her zaman TriDomes ekibimize danışabilirsiniz! Tridomes kubbe çadır serisinin en güzel yanı, istediğiniz gibi alıp götürebileceğiniz kolayca kurulabilir olmasıdır. Kubbe çadır ne kadar küçük olursa montajının o kadar kolay olduğunu söylemeye gerek yok, 3,5 m bir kubbe çadır için mevcut rekor bir kişiyle 45 dakika ama rekabet olması bizi mutlu eder!

10 m’den büyük kubbe çadırlarımız, ekibimizin sizin için monte etmesini gerektirebilir, daha büyük kubbe çadırlar uzman bir el gerektirir! Daha büyük kubbe çadırlar 10m, 12m, 18m olup etkinlikler ve daha büyük yemek organizasyonları için mükemmeldir!

Umuyoruz şimdi ünlü jeodezik kubbenin neyle ilgili olduğu ve hangi kubbe çadırın sizin için uygun olduğu konusunda iyi bir fikriniz olmuştur – hala emin değilseniz, dome uzmanlarından oluşan ekibimiz fikir ve taleplerinizi dinlemekten her zaman mutluluk duyar.

Tridomes kubbe çadırlar hakkında detaylı bilgi için tridomes.com sitesini inceleyebilirsiniz.